دوره 26، شماره 2 - ( تابستان 1396 )                   جلد 26 شماره 2 صفحات 145-158 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (356 مشاهده)
زمینه و هدف : نماز قدرت سازگاری با بیماری را به فرد می دهد لذا این مطالعه به منظور بررسی موانع اقامه نماز بیمار از دیدگاه بیماران بستری در بخش های بستری بیمارستان حضرت علی بن ابیطالب رفسنجان صورت گرفت.
روش مطالعه: این پژوهش یک مطالعه توصیفی از نوع مقطعی بود که برروی 284 نفر از بیماران بستری در بخش های داخلی و جراحی و سی سی یو انجام شد. برای جمع آوری اطلاعات از پرسش نامه پژوهشگر ساخته سه قسمتی شامل شرایط موجود جهت اقامه نماز، موانع اقامه نماز و مشکلات اقامه نماز استفاده شد. اطلاعات حاصل از پژوهش با استفاده از نرم افزار Spss نسخه 18 و آزمونهای آماری ضریب همبستگی پیرسون و تی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند و نتابج با 50.0

یافته ها: بر اساس یافته های حاصل از مطالعه از بین موانع مربوط به اقامه نماز بیشترین همبستگی بین موانع حرکتی و عدم اقامه نماز وجود داشت ( 385 / r=0). کمترین همبستگی نیز بین موانع امکانات و مرتبط با بیماری( 442 / r=0) مشاهده شد. آزمون همبستگی پیرسون همبستگی بالایی بین موانع با یکدیگر و با نمره کل موانع نشان داد.
نتیجه گیری: علاوه بر آموزش به بیماران در رابطه با نحوه اقامه نماز در هنگام بیماری، توجه به رفع موانع اقامه فریضه نماز در ساخت بیمارستانهای جدید می تواند کمک کننده باشد.

متن کامل [PDF 504 kb]   (75 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: پرستاري
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۸ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۶/۱۱/۸